Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modrý kocourek

 

Obrazek

 

Modrý kocourek

 

 

 

děj

Co všechno prožije malý modrý kocourek Šedulka, když zjistí, že je jiný než ostatní kočičky. Povídání pro malé čtenáře s ilustracemi Heleny Zmatlíkové.

 

 

ukázka 

Udivený Šedulka se díval vzhůru do nebe a vůbec nechápal, co to mělo všechno znamenat. A jak tam tak stál uprostřed cesty, zaslechl někde za sebou cizí kroky. A potom se ozval lidský hlas. A ten hlas řekl:

„Fuj, to je ale ošklivá modrá kočka. Pojďte se všichni podívat!“

 Šedulka se rozhlédl do všech stran, ale nikde žádnou ošklivou modrou kočku neviděl. Potom se však podíval na svoje tlapičky a v úžasu ustrnul.

Byly modré!

Otočil se za svým ocáskem.

I ten byl modrý!

Jaké to bylo strašné zjištění! Ta ošklivá modrá kočka, to byl on sám!

Šedulka na nic víc nečekal a pelášil zpátky do své zahrady. A hned k bazénku s bílými lekníny. Třeba se přece jenom plete, třeba mu jeho vodní zrcadlo ukáže, že se mýlil.

Ale kdepak. Jen co se naklonil a nedočkavě natáhl krk, poznal, že je to pravda. Od špiček uší až po špičku ocásku byl celý modrý. Modroučký jako nebe. Nebo jako pomněnky. Nebo jako motýli, modráskové, co kolem něj poletovali. Celou srst, všechny chloupky měl modré, jenom oči mu pořád svítily jako dvě zlatá sluníčka.

 

 

Fotografie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kocourek

(Ivana Peroutková, 20. 2. 2015 13:23)

Dobrý den, paní Paarová, ráda vám tu záhadu vysvětlím. Tu knížku původně napsala Angličanka nebo Američanka (nevím přesně) v budovatelském komunistickém duchu těch padesátých let a já docela chápu, že to tehdy musela být oblíbená dětská knížka. Jenže dneska by byl text nepoužitelný. Ale protože ty ilustrace jsou moc pěkné, měl nakladatel nápad, že by se podle nich vymyslel nový příběh, což jsem se snažila vymyslet a napsat. Taky vás zdravím a děkuju! Ivana Peroutková

Oprava

(Paarová Rostislava, 20. 2. 2015 12:10)

Omlouvám se za přepis, samozřejmě jsem chtěla napsat "než jste se narodila"...

Dotaz

(Paarová Rostislava, 20. 2. 2015 11:57)

Dobrý den, paní Peroutková! Dovolte mi dotaz. Modrého kocourka jsem četla v dětství, autora si bohužel nepamatuji. Název i obsah (podle anotace) byl totožný, ilustrovala Helena Zmatlíková. Narodila jsem se v r. 1951, takže jsem knihu četla - patřila k mým nejoblíbenějším - ještě dříve, než jsem se narodila. Budu Vám vděčná, když mi to vysvětlíte. Nic ve zlém, děkuji a přeji hodně úspěchů! R. Paarová